Menu
Your Cart
Hızlı Kargo

Organik Köy Yumurtası

Organik Köy Yumurtası
Yeni ÇOK SATILDI
Organik Köy Yumurtası
45,00TL
  • Stok Durumu: Stokta Var

%100 doğal, %100 organik Bayburt köylerinden satın aldığımız köy yumurtalarını Bayör yöresel olarak satışa sunmaktayız. Yumurtalarımız, 30 lu paketlerde satılmaktadır. Yumurtaların kırılmaması için özel köpük kargo paketiyle kargolanmaktadır.

Köy Yumurtası ile Gezen Tavuk Yumurtası Arasındaki Farklar

Gün geçmiyor ki endüstri dilimize yeni cümleler sokarak adeta eski köye yeni adetler getiriyor. Bunlardan biride “gezen tavuk yumurtası” sanki tavuğun gezmeyeni de varmış gibi.

Gezen tavuk tabiri gerçekte endüstrinin yalanının süslü halidir. Peki neden?

Gezen tavuk tabiri şuradan gelmekte. Tavuk çiftliklerinde 150-200 metrekarelik çitle çevrili bir alana tavukları günde 1-2 saat salıp bu tavukların yumurtalarının organik olduğunu söylüyorlar.

Hayatı boyunca köyde yaşamamış bir civcivin yetişme aşamalarını bilmeyen masa başında oturun insanların lügatımıza soktuğu “gezen tavuk” cümlesi tam anlamıyla traji komik bir kelime olmanın ötesine geçmemektedir.

Öncelikle yumurtanın organik olması için tavuğunda organik olması gerekmektedir. Tavuk çiftliklerinde, antibiyotikle, GDO’lu gıdalarla beslenen tavuğu sadece 1-2 ay 100 metrekarelik karelik çitin içerisinde günde 1-2 saat salmakla ne tavuk nede yumurtası organik olur.

Köy Tavuğunun Yetişme Süresi ve Yumurtlamaya Başlama Süreci

Köy tavuğu denilen şey öncelikle kuluçka makinasında değil normal tavuğun üstünde yatarak çıkardığı civcivle başlar. Civcivler yumurtadan çıkınca anaç tavuk bu civcivleri 1-2 gün sonra araziye çıkartarak gezdirir. Civcivler 1-2 ay anaç tavuk eşliğinde gezinip sonra ayrılırlar. Bir civcivin tam anlamıyla yumurtlamaya başlaması 9-12 ay arasında olur.

Buradan 45 günde civcivleri 2 kiloya getirip satanlara selam olsun.

Köy tavuğu ile çiftlik tavuğu arasında görünüşte bile fark vardır. Fakat bu farkı sadece köy tavuğunu bilen köyde yaşayan insanlar anlar. Çiftlik tavukları adeta sarhoş gibidir. Köy tavukları ise canlı, hareketli ve seri hareket eder. 3 Yaşındaki bir çocuk bile çiftlik tavuğunu kolayca yakalayabilir. Oysa köy tavuğunu maraton koşucusu bile yakalayamaz.  

Endüstrinin gülünç yalanı 2: Tavuk eti için endüstri ikinci bir yalan uydurup kırk yıllık kani olurmu yani hesabı “beyaz et” tabirini kullanmaktadır. Oysa köyde yaşayan herkes bilir ki köy tavuğunun eti beyaz değil kırmızıdır. Hemde kıp kırmızıdır. Beyaz et balık etidir. Tavuk eti beyaz olmaz. Ve fakat 45 günde yetişen ve adına tavuk eti denilen şeyler (artık onlar her neyse) beyaz olduğu için endüstri milletin gözünün içine baka baka bu yalanı yutturuverdi.

Sonuç;

Bayör yöresel olarak, gerek kendi ürettiğimiz gerekse de çevre köylerden köy tavuklarının yumurtalarını satarak gerçek anlamda köy yumurtası tatmak isteyenlere yumurtalarımızın tadına bakmalarını öneriyoruz.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Doğrulama Kodu